Ilość stron Internetowych w dzisiejszych czasach może przyprawić o zawrót głowy. My jako użytkownicy spędzamy często wiele godzin dziennie na przeglądaniu bogatej zawartości Internetu w celu uzyskania konkretnych, lub mniej konkretnych informacji. Mało kto zastanawia się nad tym w jaki sposób wyszukuje i analizuje treści, którego go interesują. Większość robi to raczej podświadomie. Istnieją jednak ludzie, którzy to badają i na tej podstawie możemy wyróżnić kilka cech przyjaznej użytkownikowi strony Internetowej.

 

1. Nikt nie czyta stron internetowych w całości

Po prostu szkoda czasu. Strony Internetowe to nie książki i nie musimy ich czytać od deski do deski. Wyszukujemy informacji, które są dla nas wartościowe, dlatego też nie warto zamieszczać na stronie artykułów na 10 tysięcy znaków. Content jaki chcemy zaprezentować użytkownikom musi być przede wszystkim atrakcyjny i wartościowy merytorycznie. Może odpowiadać na konkretne pytania, ale powinien też budzić naturalną ciekawość.
Nie można zapomnieć o strukturze tekstu. Warto podzielić tekst na akapity oraz używać nagłówków konkretnie zatytułowanych. Stworzenie przejrzystego i przyjaznego interfejsu również może tylko pomóc użytkownikowi w odbiorze, a Twoją stronę wybić ponad konkurencje. W tych czasach strony WWW bez UX nie poradzą sobie na tym trudnym rynku.

2. Projektujmy, aby przyciągnąć uwagę

Każda dobra witryna musi mieć coś co przyciąga. Dotyczy to w szczególności sekcji, którą widzimy od razu po załadowaniu się strony. Nie możemy zapomnieć również o działaniu strony na różnych rozdzielczościach ekranu. To co wygląda przyjaźnie dla użytkownika na ekranie laptopa może wyglądać fatalnie na smartfonie. Musimy starać się budować różne wersje strony – dla różnych urządzeń. Responsywność to rzecz, o której nie możemy zapomnieć.

3. Witryna ma być łatwa

Nikomu nie chce się zastanawiać nad tym co projektant danej strony miał na myśli, umieszczając panel logowania w lewym dolnym rogu witryny. Starajmy się projektować w sposób, który uczyni dany projekt możliwie najbardziej uniwersalnym dla odbiorców. Zasada UX jest dosyć prosta – im jest coś bardziej oczywiste, tym lepiej. Projekt powinien być spójny i klarowny. To samo dotyczy funkcjonalności. Każdy chce, aby jego strona była jak najbardziej nowoczesna i zaawansowana technologicznie. Nie możemy jednak zasypać użytkownika ogromną ilością funkcji, przycisków, wyskakujących okienek, sidebarów itd. To wszystko lepiej zostawić na później, a na początku dać użytkownikowi to, czego potrzebuje.